Zamek Królewski na Wawelu - rezydencja królewska o charakterze zabytkowym, mieszcząca się na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie o powierzchni 7040 m²

Sukiennice - podlegały przez wieki wielu przemianom i ich obecny kształt w niczym nie przypomina dawnych sukiennic. Już w roku 1257 książę Bolesław Wstydliwy przy lokacji Krakowa zobowiązał się postawić kramy sukienne. Stanowiły one podwójny rząd kramów kamiennych, tworzących jakby uliczkę pośrodku Rynku. Sukiennice w tej postaci przetrwały do połowy XIV stulecia.

Kościół Mariacki - jeden z największych i najważniejszych kościołów w Polsce, wybudowany w stylu gotycki w XIV i XV wieku i usytuowany w samym sercu miasta na krakowskim rynku.

Droga Królewska zaczyna się w kościele św. Floriana przy Placu Matejki, gdzie Rektor wraz z Senatem Uniwersytetu witali niegdyś nowego króla. Przechodzi następnie obok Barbakanu i resztek dawnych fortyfikacji miejskich i poprzez główną bramą wjazdową – Bramę Floriańską – wkracza w obręb Starego Miasta.

Wieża Ratuszowa liczy około 70 metrów wysokości i wraz z Ratuszem powstała najprawdopodobniej na początku XIV wieku. Obecnie wieża jest jedyną pozostałością po budynku ratusza, zburzonym w ramach tzw. porządkowania miasta w 1820 roku.
Kopiec Kościuszki - http://www.kopieckosciuszki.pl
   widok z kopca 1    widok z kopca 2

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa jest najstarszą tego typu placówką w Polsce. Powstało w 1899 roku jako Archiwum Akt Dawnych, gromadząc wszelkie pamiątki związane z dziejami i kulturą Krakowa
Muzeum Multimedialne Miasta Krakowa - oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa znajdujący się pod płytą Rynku Głównego.

 Muzeum Armii Krajowej  im. Gen. Emila Fieldorfa "Nila" jest jedyną tego rodzaju instytucją w Polsce upowszechniającą wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym i jego siłach zbrojnych.
Powstało w 2000 r. jako samorządowa jednostka upowszechniania kultury Miasta Krakowa i Województwa Małopolskiego.
Formalne powołanie Muzeum AK poprzedził dziesięcioletni trud gromadzenia i eksponowania pamiątek historycznych przez Kombatantów Armii Krajowej.
Dotychczas Muzeum zgromadziło niemal 7000 muzealiów oraz ponad 12000 archiwaliów - głównie darów Żołnierzy AK i ich rodzin rozsianych po całym świecie - pamiątek historycznych, często o charakterze eksponatów-relikwii; w zasobach bibliotecznych znajduje się ok. 11500 tomów.
Organizowane przez nas wystawy w siedzibie Muzeum i poza nią tylko w 2011 r. zwiedziło niemal 100 000 osób, nie licząc uczestników imprez, konferencji, wykładów, odczytów, prelekcji, lekcji muzealnych czy pokazów historycznej broni i oporządzenia żołnierskiego.
 

Więcej informacji:

Magiczny Kraków

Atrakcje w Krakowie

Zalew Kryspinów - położony jest w pięknej okolicy w odległości 12 km od Krakowa i obejmuje obszar 64 ha, z czego połowę zajmuje zalew. Teren dookoła wody to spore obszary lasów, ścieżki rowerowe i piesze oraz tereny do wyczynowej jazdy rowerem. Kryspinów znajduje się w bezpośredniej bliskości zjazdu z autostrady oraz lotniska w Balicach.Plaże Ośrodka są w większości plażami piaszczystymi (część północno -zachodnia) oraz częściowo trawiastymi. Całość zalewu stanowi woda I kl. czystości, regularnie kontrolowana przez sanepid.

Aquapark in CracowNajwiększy kryty aquapark w Polsce zaprasza na doskonałą zabawę i wypoczynek pośród mnóstwa wodnych atrakcji! 

Sponsorzy

sponsorzy patrona 02

Patronat medialny